Zvolte si typ nemovitosti

Výběr bytů | Nové Byty České Budějovice Šrámkovka

Výběr bytů a ateliérů

Prodej historického zámku ve významném poutním místě Římov

Římov, Zámek, 1

30 000 000,- za nemovitost

Kontaktovat

Finanční kalkulačka

Mám zájem

Popis nemovitosti

Bydlení na zámku v Jižních Čechách zhruba v polovině cesty mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi je sen mnoha z nás. Naslouchat vyprávění pamětníků o bohaté a napínavé historii je dechberoucí zážitek, který umocní nejen přitažlivost k místu, ale i této raně barokní stavby samotné.

Příběh této nemovitosti se začal psát již v 10. století, kde na svahu řeky Malše byla vybudována tvrz patřící rodu Ojířů, kteří brzy odprodali své panství více zámožnému rodu Hlavatců. Tento rod ale pro svůj odpor císařské strany na počátku třicetileté války o tvrz konfiskací přišel a jako konfiskát bylo panství prodáno Janu Oldřichovi knížeti z Eggenbergu.

Rakouský šlechtic pro svoji dobrotu své panství daroval českokrumlovským jezuitům, kteří na místě tvrze zbudovali v letech 1685 – 1691 svoji zámeckou rezidenci s klenutými místnostmi.

Po zrušení jezuitského řádu v roce 1802 získal zámek kníže Josef ze Schwarzenbergu. V roce 1930 římovský zámek koupil nakladatel a ředitelský rada Alois Dyk. Po druhé světové válce byl zámeček státem vyvlastněn, po navrácení je od roku 1992 stále v majetku rodiny.
Dvoukřídlý jednopatrový zámek se zastavěnou plochou 2286 m2 i přes své úpravy stále a zřetelně vypovídá o době svého vzniku a je z velké části podsklepen.

Vstupní kovanou brankou přes hospodářské nádvoří se otevírá soukromý celek budov jejichž dominantou je bezesporu bohatě zdobený vykrajovaný štít zámku se čtyřbokou věží s cimbuřím a hodinami.

Po rozsáhlé rekonstrukci střechy a fasády v roce 2001 je zámecká budova soukromě využívána jako jedinečné místo pro odpočinek a významných rodinných setkání. Velmi členitý půdorys po různých časových úpravách nabízí využití až osmnácti místností s výhledem převážně na jižní partii, kde se nachází rozlehlá a nápaditá zahrada přesahující 4374 m2.

O budoucím využití objektu, který vyžaduje určitý druh rekonstrukce lze stále uvažovat jako o soukromém panství, církevních, zdravotních i sociálních služeb, nebo o nemovitosti s obsáhlou ubytovací kapacitou. V souvislosti s velmi dobrým celkovým technickým stavem , lze přemýšlet i o využití celého podkrovního prostoru, který se rozpíná po obou křídlech budovy. Využitelná plocha objektu je odhadována k 6000 m2.

Areál je napojen na vodovodní a el. síť, kanalizace je svedena do ČOV (bezúdržbová). Vytápění je řešeno variabilním způsobem. Zámek odpovídá pojetí kulturní památky. Památková ochrana se vztahuje na část areálu dle rozpisu reidentifikace. Zájemci je připraveno jednání o možnosti čerpání programů a dotací dílčí částky od NPÚ. Jde o důležitou a významnou stavbu v intervilánu obce Římov.

Tato atraktivní lokalita je vyhledávaným místem turistů. Nabízí nespočet volnočasových aktivit, od romantických procházek po okolí lemovaném kapličkami křížové cesty až po známou Loretánskou kapli Santa Casa.
Výlety do zdejších bohatých lesů, rozmanité cyklotrasy, návštěvy památek, vodní nádrže Římov s koupáním na jezu pod přehradou.

Možnosti a návrhy struktury financování zajištěny.

Subtyp nemovitosti

Historický objekt

Vydaný certifikát PENB

G - Mimořádně nehospodárná

Typ certifikátu PENB

č. 264/2020 Sb

Konstrukce

Cihlová

Město

Římov

Operace

Prodej

Plocha pozemku

2151 m2

Plocha užitná

6000 m2

Plocha zastavěná

2286 m2

Stav objektu

Dobrý

Typ nemovitosti

Dům, vila

Umístění objektu

Klidná část obce

ID nemovitosti

NP08993

Kontaktujte nás


BC. PETRA PUSCHNEROVÁ
Realitní makléřka
BC. FRANTIŠEK ŠTEINHAUSER
Realitní makléř

Mapa umístění nemovitosti

zoom